کلاس آشپزی در تهران
آموزشگاه آشپزی و شیرینی پزی
تور آنتالیا
ویزای تایوان
خدمات VFS
تور کانادا
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
خرید بک لینک
همه چيز درباره چاپ ديجيتال

 

 

 تعريف چاپ ديجيتال 

چاپ ديجيتال يكي از روش‌هاي تبديل تصاوير ديجيتال به محصولات چاپي است. اين روش معمولاً شامل چاپ حرفه‌اي در تيراژهاي كم‌تعداد توسط نشر روميزي و ديگر منابع ديجيتال است كه به وسيلهٔ چاپگرهاي لارج فرمت و/يا چاپگرهاي ليزري و جوهرافشان حرفه‌اي انجام مي‌شود. چاپ ديجيتال داراي هزينه بيشتري براي چاپ هر صفحه در مقايسه با روش‌هاي سنتي مثل چاپ افست است ولي اين قيمت بالاتر معمولاً با صرفه جويي در هزينه‌هاي ديگري كه در تهيه پليت‌هاي چاپ انجام مي‌شوند براي تيراژهاي كم‌تعداد جبران مي‌شود. اين روش امكان چاپ بلافاصله پس از تقاضا در تيراژ محدود را فراهم مي‌آورد و امكان تغيير تصاوير و محتويات صفحه (اطلاعات متغير) در هر برگ چاپي را در اختيار مي‌گذارد. صرفه جويي در نيروي انساني و توان رو به گسترش ماشين‌هاي چاپ ديجيتال در بالا بردن كيفيت، پايين آمدن هزينه تمام شده هر برگ چاپي و بالا رفتن تيراژ به اين معناست كه چاپ ديجيتال در حال رسيدن به نقطه رقابت با چاپ افست و حتي پيشي گرفتن از آن است. در حال حاضر منظور از چاپ ديجيتال در بازار چاپ، عمدتاً چاپ تونري با استفاده از انواع چاپگرهاي ليزري حرفه‌اي بر روي انواع كاغذ است.

 

انواع چاپگرهاي ديجيتال

  • چاپگر جوهرافشان
  • چاپگر ليزري
  • چاپگر حرارتي
  • چاپگر تصعيد رنگ
  • چاپگر الكتروفتوگرافي

 

 

 كاربردهاي چاپ ديجيتال 

 

  • چاپ در تيراژ محدود

در چاپ ديجيتال به دليل حذف پليت و چاپ مستقيم از كامپيوتر روي كاغذ و امكان كاليبراسيون دستگاه امكان چاپ در تيراژ محدود حتي يك نسخه با هزينه پايين وجود دارد به همين دليل اين روش چاپ ديجيتال براي مصارفي مثل تهيه نمونه يا چاپ محصولات كم‌تعداد و سريع كاربرد زيادي دارد. يك چاپگر ديجيتال براي چاپ ميليون‌ها برگ ساخته نشده‌است، بلكه بايد بتواند در طول مدت زمان عمر خود نهايتاً هزاران برگ چاپ كند- كه البته اين كار را خيلي خوب انجام مي‌دهد - بنابراين با توجه به هزينهٔ تمام‌شده و سرعت كار، چاپ ديجيتال براي چاپ در تيراژ محدود عملياتي و مقرون به‌صرفه است. البته از سال ۲۰۱۰ فناوري‌هاي نوين در چاپ ديجيتال به كار گرفته شد كه با استفاده از تكنولوژي نانو در جوهر و همچنين تغيير سيستم پاشش جوهر، چاپگرهاي ديجيتال جوهرافشان توانستند بسياري از محدوديت‌ها را در زمينهٔ سرعت و هزينه توليد كنار بزنند.

 

  • چاپ شخصي شده

در چاپ ديجيتال با توجه به وجود امكان چاپ در تيراژ محدود شما مي‌توانيد هر نسخه از محصول چاپي خود را متفاوت با نسخه قبلي چاپ كنيد. به عنوان مثال شما مي‌توانيد كارت تبريك‌هاي شخصي شده با تصاوير مختلف يا كارت پرسنلي با طرح‌هاي مختلف را در هر دور چاپ كنيد. همچنين اين قابليت به شما امكان چاپ اطلاعات متغير را مي‌دهد. يعني مي‌توانيد در هر نسخه چاپي خود اطلاعات متغيري را چاپ كنيد اين اطلاعات مي‌تواند شماره سريال يا نام گيرنده يا تصوير هر فرد باشد.

 

منبعhttps://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%86%D8%A7%D9%BE_%D8%AF%DB%8C%D8%AC%DB%8C%D8%AA%D8%A7%D9%84


برچسب‌ها: چاپ ديجيتال،تاريخچه چاپ ديجيتال،ديجيتال،چاپ ديجيتال چيست،اختراع چاپ ديجيتال،صنعت چاپ،انواع چاپ،تكنولوژي چاپ ديجيتال،،


ادامه مطلب
تاريخ : ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ | ۰۱:۵۲:۳۴ | نویسنده : زهرا جلالي | نظرات (0)
[ ۱ ]